Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 listopada 2010

Swish Pattern




Na początek zajmijmy się tym czym w ogólnym pojęciu jest "Swish Pattern" . Otóż jest to jedna z podstawowych technik w dziedzinie NLP, która pozwala nam przełamać schemat myślenia pojawiający się w naszym umyśle odruchowo i zastąpić go schematem zasobnym. Swish PAttern można wykorzystać w rozwiązywaniu takich problemów jak brak pewności siebie, brak pewności w kontaktach z innymi ludźmi oraz niską samooceną.






Ogólny zarys :

  1. Rozpoznanie odruchowej reakcji,
  2. Określenie impulsu wywołującego negatywny obraz,
  3. Dodanie obrazu zastępczego,
  4. Błyskawiczna podmiana obrazów,
  5. Powtórzenie procesu,
  6. Sprawdzenie rezultatu.
1.Rozpoznanie reakcji odruchowej :
Zauważ jaka jest Twoja reakcja w momencie, w którym zastanawiasz się lub myślisz o trudnej dla Ciebie sytuacji. Teraz pomyśl o tym samy, ale w sposób taki jaki chciałbyś aby to się odbywało na prawdę przesadź z tym wyobrażeniem i daj się ponieś swojej wyobraźni. Musi być to coś co sprawi, że poczujesz się pozytywnie. Teraz wyobraź sobie siebie w tym właśnie obrazie tak jakbyś oglądał film w kinie Następnie wzmocnij ten obraz tym co słyszysz co czujesz oraz co na nim widzisz.


2. Odkryj co tak na prawdę sprawia, że Twój umysł tworzy negatywny obraz:
Aby to zrobić po prostu postaraj się zapytać samego siebie o to jaka sytuacja poprzedza i sprawia to iż pojawiają się w Twoim umyśle negatywne obrazy. Następnie wróć do obrazu, który wprawia Cię w negatywne emocja i zajmij pierwszą pozycję tak jakbyś patrzył własnymi oczami. Pamiętaj, że musisz myśleć w kategoriach submodalności, bo tylko wtedy masz pełny pogląd danej sytuacji.


3. Dodawanie obrazu zastępczego:
Umieść swój obraz zastępczy w jednym z rogów negatywnego. Wyobraź ją sobie jako coś małego co dzieje się na tle obrazu zasocjowanego.


4. Podmiana obrazów :
Polega to na coraz szybszym wprowadzaniu zmian w obu obrazach jednocześnie. Zamieniając obrazy negatywną scenę zmniejszaj i odsuwaj jak najdalej, a obraz pozytywny przybliżaj i jak najbardziej go powiększaj, aby jak najszybciej zastąpił on scenę negatywną. Ćwicz to, a po nabraniu wprawy będziesz podmieniał obrazy prawie natychmiast.


5. Powtarzanie :
Po każdej zmianie obrazów oczyść swój umysł myśląc o czymkolwiek np. nucąc swoją ulubioną piosenkę bądź o swoim ulubionym kolorze. Zamieniaj obrazy do 10 razy, za każdym razem powtarzając kroki od 3 do 5. Gdy osiągniesz swój cel zorientujesz się, ponieważ wystąpią u ciebie trudności z utrzymaniem obrazu negatywnego.


6. Sprawdzenie rezultatu :
Spróbuj ponownie wywołać ograniczającą myśl lub zachowanie. Jezeli uważasz, iż mogą powrócić negatywne obrazy, wykonaj Swish Pattern ponownie za dwa lub 3 dni, a następnie za tydzień i miesiąc.


Rada :
Obrazy można zamieniać wykorzystując submodalności takie jak wymiana obrazu czarno-białego z kolorowym, płaskiego z trójwymiarowym, pojedynczej klatki z całym filmem. 








Swish Pattern Przemek Dembiński na podstawie "Biblia NLP" Shlomo Vaknin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz