Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 listopada 2010

Jak poprawnie postawić sobie cel.






Większość naszych zachowań i działań polega na osiągnięciu naszych celów, dlatego ważne jest aby sobie te cele jasno określić, bo jeżeli wiesz co i kiedy chcesz osiągnąć, to znacznie łatwiej tego dokonasz.

Ogólny zarys :




  1. Wyznaczenie celu i sformułowanie go za pomocą zdań twierdzacych,
  2. Określenie własnego celu w kategoriach umiejętności, które się ma i których brakuje,
  3. Kontekst,
  4. Modalności sensoryczne,
  5. Cele pośrednie,
  6. Wsparcie,
  7. Sprawdzenie ekologii,
  8. Ustawienie kamieni milowych,
  9. Spisanie celów,
  10. Sprawdzenie rezultatu.




1. Wyznaczanie konkretnego celu :
Określ swój cel korzystając ze zdań twierdzących. Poświęć na to czas, aby szczegółowo opisać to co chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że cel określony zdaniami przeczącymi nie prowadzi w pozytywnym kierunku. Wymarz problem i zastąp go czymś pozytywnym - co to jest ?


2. Określenie własnego celu w kategoriach umiejętności :
Dopilnuj aby do osiągnięcia zamierzonego celu prowadziły Twoje własne działania, oczywiście wykorzystuj szansę, które będą dawać Ci inni ludzie, a przybliżą Cię one do twojego celu. A teraz zapytaj siebie "Co możesz zrobić samodzielnie, aby osiągnąć cel ?"


3. Kontekst :
Opisz swój poprawnie sformułowany cel w kontekście otoczenia w jakim on istnieje. Dzięki temu jest on konkretniejszy i bardziej motywujący. Pamiętaj również o tym aby spełniał on wymogi ekologii jest to niezbędne. Teraz napisz na kartce dużymi literami swój cel i umieść go w widocznym dla siebie miejscu gdzie bardzo często spoglądasz. Określ co gdzie jak i komu będziesz oferował żeby osiągnąć to o czym marzysz.


4. Modalności sensoryczne :
Cytuję: " Opisz swój cel za pomocą 5 zmysłów. Poprawnie sformułowany cel jest konkretny. Dzięki temu, że uwzględnia wszystkie 5 zmysłów, stanie się on konkretniejszy i bardziej motywujący. Ponadto w ten sposób wzmocnisz swoją podświadomość. Jeśli musisz użyć takich słów, jak "miłość", "doceniany" czy "namiętny", uwzględnij wszystkie 5 zmysłów, które tworzą daną emocję; np. co oznacza dla Ciebie - przez pryzmat Twoich zmysłów - że czujesz się bardziej doceniany ? Jak odczuwasz to, że jesteś bardziej doceniany ? W której części swojego ciała doświadczasz tego uczucia ? Kto Cię docenia i jaki ma wyraz twarzy ?"


5. Cele pośrednie :
Aby to, że Twój cel jest bardzo trudny do osiągnięcia nie wpłynęło na Ciebie demotywująco rozpisz go sobie, na małe cele pośrednie, które sprawią, iż zauważysz postępy w swoich działaniach i nabierzesz większej motywacji do dalszego działania. Na przykład chcesz posprzątać pokój, w którym jest okropny bałagan, aby cel wydawał się bardziej osiągalny powiedz sobie, że posprzątasz go w ciągu 3 dni, a dzisiaj zajmiesz się tylko jego daną częścią. Prawda, że cel nie wydaje się już taki straszny ?


6. Wsparcie :
Postaraj się uzyskać pomoc, która będzie niezbędna podczas osiągania Twojego celu zastanów się czego potrzebujesz, jakich ludzi i materiałów. Cytuję:


  • Kim są ludzie, którzy mogą Ci pomóc ?
  • Jak się nazywają ?
  • Jakie zawody wykonują ?
  • Czy masz ich numery telefonu ?
  • O co dokładnie powinieneś ich zapytać ?
  • Jakie potrzebne Ci emocje powinieneć sam w sobie rozbudzić ? 
  • Czy potrzebujesz więcej pewności siebie, odporności, radości czy asertywności ?
  • Ile potrzebujesz pieniędzy ?
  • Jakie informacje należy zawczasu odpowiedzieć ?
  • Czego jeszcze potrzebujesz ?.
7. Sprawdzenie ekologii :
Zastanów się co może przeszkodzić Ci w osiągnięciu tego celu. Cz coś w Tobie jest w stanie Ci w tym przeszkodzić ?


8. Ustawianie kamieni milowych :
Wyznacz sobie konkretne cele i konkretne daty, w których będziesz je osiągał pozwoli Ci to z czasem stwierdzić czy Twoje działania posuwają się w odpowiednim kierunku.


9. Spisanie celów :
Załóż sobie teczkę, w której będziesz miał wszystko zapisane na papierze, każda myśl jaka wpadnie Ci do głowy powinna znaleźć się na kartce, a następnie w Twojej teczce, ponieważ jeżeli teraz nie jest ona przydatna to kiedyś może się zmienić w żyłę złota, dlatego pamiętaj aby wszystko starannie uporządkować, a następnie prowadzić swoją teczkę pomysłów, celów pośrednich i kamieni milowych.


10. Sprawdzenie rezultatu :
Polega to na tym samym co cele pośrednie. Po prostu wywieś gdzieś wypisany dużymi literami cel, który masz zamiar osiągnąć i patrz na niego od czasu do czasu oraz zastanów się czy dotychczasowe działania przybliżają Cię w jego kierunku, jeżeli nie znajdź inną drogę do tego.


Rada :
PAMIĘTAJ ABY PODEJMOWAĆ DECYZJĘ BEZ ZWLEKANIA I WALCZENIA ZE SAMYM SOBĄ.






Przemek Dembiński osiąganie celów na podstawie "Biblia NLP" Shlomo Vaknin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz